Skip to main content

Aan: De Nederlandse Regering

Open Brief: Erken officieel de échte onafhankelijkheid van Indonesia 17 augustus 1945

Wij, ondertekenaars, historici, journalisten, politici en burgers voor een rechtvaardige democratische wereldorde, waar wederzijds respect, erkenning en gelijkwaardigheid de basisbegrippen zijn, verzoeken dat Nederland 81 jaar na de feiten de onafhankelijkheid van Indonesia “volledig en zonder voorbehoud” erkent.

Na de excuses van Koning Willem-Alexander op 10 maart 2020 voor de “geweldontsporingen” tijdens de bevrijdingsoorlog in de periode 1945-1950 en de uitspraak van minister-president Mark Rutte op 14 juni 2023 dat Nederland de onafhankelijkheid van Indonesia op 17 augustus 1945 “volledig en zonder voorbehoud” erkent hebben vele Nederlanders en Indonesiërs onterecht de indruk dat die datum officieel werd erkend.  Dat is drie jaar later nog steeds niet zo.

In werkelijkheid heeft de Nederlandse regering niet de nodige stappen ondernomen om die onafhankelijkheid juridisch te erkennen. Nederland erkent deze belangrijke datum tot vandaag alleen in de feiten, maar niet juridisch.

Dit is geen academisch detail. Deze weigering raakt de essentie van de ware aard van het koloniale verleden van Nederland. Enkel excuses aanbieden voor “excessen” tijdens de bevrijdingsstrijd van 1945-1950 maar niet voor drie eeuwen koloniale bezetting als geheel suggereert dat de koloniale periode zonder al dit “excessief” geweld een aanvaardbaar systeem zou zijn geweest.
 
Echter, Nederland moet niet alleen de “excessen” van zijn repressie in 1945-1950 tegen de bevrijdingsstrijd van de Indonesia bevolking erkennen en veroordelen. 81 jaar na de feiten moet Nederland erkennen dat het kolonialisme als geheel misdadig was.
 
De gruwelijke repressie van de vrijheidsstrijd van de Indonesische bevolking van 1945-1950 was geen binnenlandse “politionele actie”, het was een buitenlandse invasie door koloniale mogendheid Nederland, in een poging zijn lucratief imperium van voor de Tweede Wereldoorlog te herstellen.
 
Niet alleen tijdens deze bevrijdingsstrijd, maar tijdens de hele koloniale periode pleegde de Nederlandse bezetter zware misdaden. Die Nederlandse koloniale bezetting begon reeds in 1602 met de oprichting van de Verenigde Oostindische Compagnie. Die misdaden waren essentieel om dit koloniale regime in stand te houden.
 
Meer dan drie eeuwen lang werden mensen die tegen hun uitbuiting protesteerden gruwelijk gefolterd en standrechterlijk geëxecuteerd. 
Nederland voerde deze repressie niet alleen met eigen troepen maar provoceerde etnische rivaliteiten en schakelde lokale collaborateurs in. De koloniale grondgedachte achter dit alles was racisme, het idee dat niet-Nederlanders minderwaardige mensen waren inlanders genoemd.

Het is de hoogste tijd dat Nederland “volledig en zonder voorbehoud” zijn geschiedenis erkent. Alleen zo kan Nederland een gezaghebbende stem zijn voor het internationaal recht.

Als eerste stap stellen wij daarom de eis dat de Nederlandse regering de nodige stappen zet om de onafhankelijkheid van Indonesia op 17 augustus 1945 juridisch te erkennen. 

Hoogachtend,



Waarom is het belangrijk?

Omdat de meeste mensen niet weten dat de koloniale nederlandse regering de onafhankelijkheid 17 augustus 1945 van Indonesia niet juridisch erkend 
Nederland

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Links

Updates

2026-07-11 21:16:04 +0200

25 handtekeningen verzameld

2026-07-11 13:15:52 +0200

10 handtekeningen verzameld