Skip to main content

Aan: Het college van bestuur (CvB)

Radboud Universiteit: “eindig de samenwerking met Israël

PETITIE: Eindig de samenwerking met Israël dat verantwoordelijk is voor mensenrechtenschendingen en genocide
 
Aan het college van bestuur van deRadboud Universiteit,
Wij, verzoeken u dringend om de samenwerking met Israël -dat wordt beschuldigd van ernstige mensenrechtenschendingen en genocide- te beëindigden, op basis van de ethische richtlijnen en mechanismen die de Radboud Universiteit zelf hanteert. De integriteit van de wetenschappelijke en medische gemeenschap is van cruciaal belang, en het is onze overtuiging dat het ondersteunen en faciliteren van samenwerking met het Israëlische regime, dat zich schuldig maakt aan misdaden tegen de menselijkheid, niette rijmen valt. Zeker niet met de waarden van rechtvaardigheid, vrijheid en respect voor mensenrechten waaraan uw instelling zich dient te houden.
• 1. De ethische richtlijnen van RadboudUniversiteit
De Radboud Universiteit heeft duidelijke ethische richtlijnen en een integriteitscommissie die toezicht houdt op onderzoeksprojecten. Deze richtlijnen benadrukken dat de samenwerking met wetenschappers en instellingen van het Israëlische regime niet te verenigen is met de fundamentele principes van menselijke waardigheid en rechtvaardigheid.
 • 2. Principes vanwetenschappelijke integriteit en mensenrechten
 Hoewel de universiteit zelf geen staat is, valt zij wel onder de verantwoordelijkheid van de staat Nederland die op hun beurt een actieve verplichting heeft: Artikel 1 van het genocide verdrag van 1948 om “geen medeplichtigheid toe te laten aan genocide en mensenrechtenschendingen en alle mogelijke maatregelen te nemen om betrokkenheid direct of indirect te vermijden.” Hieronder valt ook uw universiteit. Dit geldt voor de samenwerkingen met Israël waarvan bekend is dat zij betrokken zijn bij de vervolging van minderheden, politieke repressie en genocidale praktijken. Wetenschappelijk onderzoek moet de bevorderingen van menselijke waarden en het welzijn van mensen wereldwijd dienen, niet de belangen van het autoritaire Israëlische regime die misbruik maakt van haar macht.
• 3. Het proces van “Due Diligence” en risico beoordeling
De Radboud Universiteit dient zorgvuldige “Due Diligence” toe te passen op internationale samenwerkingen om ervoor te zorgen dat hun werk niet onbedoeld bijdraagt aan ernstige schendingen van de mensenrechten. In het geval van vermoede mensenrechtenschendingen moeten alle samenwerkingsprojecten worden beëindigd. Dit geldt met name voor Israël waar genocide en massale onderdrukking van bevolkingsgroepen heeft plaats gevonden. “Due Diligence” werd eerder toegepast in het geval van bijvoorbeeld Myanmar en China, waar al eerder is besloten om samenwerking te beëindigen.
• 4. Verantwoordelijkheid van RadboudUniversiteit in internationale gemeenschap
 De Radboud Universiteit heeft de verantwoordelijkheid om een ethisch voorbeeld te stellen in de internationale academische en medische gemeenschap. Samenwerkingen met instituties van het Israëlische regime -dat zich schuldig maakt aan genocidale praktijken zoals gesteld in het recente VN- rapport- kunnen niet worden gerechtvaardigd door wetenschappelijke of economische belangen. Het is essentieel dat de universiteit haar internationale verplichtingen respecteert en geen wetenschappelijke steun verleent aan het autoritaire regime van Israël dat actief bijdraagt aan de vervolging van onschuldige mensen.
 • 5. De maatschappelijke druken de roep om verantwoording
 Wij, staan niet alleen in onze zorgen. De bredere academische en maatschappelijke gemeenschap waaronder studenten, onderzoekers, en ethische waakhonden, roept steeds op tot verantwoording en transparantie in de keuzes die universiteiten maken met betrekking tot internationale samenwerking.Het niet beëindigen van samenwerking met het Israëlische regime dat verantwoordelijk is voor genocide en mensenrechtenschendingen zou in strijd zijn met ethische verantwoordelijkheid die uw instelling heeft tegenover de wereld gemeenschap en haar eigen principes. Al eerder zijn er stappen ondernomen die de samenwerking onder mensenrechtenschendingen gestopt.
VOORBEELDEN UIT DE PRAKTIJK:
• ​In 2017 stopte de UvA een samenwerking met de Israëlische universiteit van Ariel, gevestigd op de Westelijke Jordaanoever, nadat er publieke druk was om niet samen te werken met instellingen in bezet gebied.
• Er zijn ook gevallen waar universiteiten besloten om samenwerkingen met landen alsMyanmar en China te herzien, gezien de mensenrechtensituaties aldaar.
 • 6. Wij eisen en roepen op tot actie
 Wij verzoeken de Radboud Universiteit  dringend om:
  • Alle samenwerking met Israël, dat beschuldigd wordt van                 genocidale praktijken en ernstige mensenrechtenschendingen,    onmiddellijk te herzien en te beëindigen;
  • De ethische toetsingsmechanismen binnen de universiteit te versterken, zodat toekomstige samenwerking zorgvuldig worden beoordeeld op basis van de mensenrechten situatie in de betrokken landen;
  • Transparantie te waarborgen door openbaar verslag uit te brengen over de bevindingen van de ethische toetsing van bestaande samenwerking en stappen die worden ondernomen om de integriteit van de universiteit en partnerschappen te waarborgen;
  • Actief in te zetten op verbinding binnen de universiteit.
Door deze stappen te nemen, kan de Radboud Universiteit de ethische waarden die zij claimt te ondersteunen waar maken, en kan zij een leidende rol spelen in het bevorderen van de rechtvaardige en verantwoordelijke wetenschap wereldwijd.  

Waarom is het belangrijk?

De Radboud Universiteit moet samenwerking met Israëlische instellingen beëindigen omdat voortzetting daarvan strijdig kan zijn met het internationaal recht, met name de verplichting van Nederland en zijn instellingen om niet bij te dragen aan ernstige schendingen van het humanitair recht en mensenrechten.

Volgens de Articles on State Responsibility (VN, 2001) en het Internationaal Gerechtshof mag geen enkele partij medeplichtig zijn aan of voordeel halen uit schendingen van het internationaal recht, zoals apartheid, kolonisatie en oorlogsmisdaden — risico’s die kleven aan samenwerking met instellingen van het Israëlisch regime.





Updates

2025-11-03 08:07:22 +0100

100 handtekeningen verzameld

2025-10-29 17:00:15 +0100

50 handtekeningen verzameld

2025-10-27 22:39:27 +0100

25 handtekeningen verzameld

2025-10-27 19:05:28 +0100

10 handtekeningen verzameld