100 handtekeningen verzameld
Aan: Aan de Tweede Kamerleden van de commissie Asiel en Migratie
LANDELIJK BURGERBERAAD MIGRATIE

Vanaf 12 juni 2026 is het Europese Migratiepact van kracht, waar ook Nederland zich aan moet houden. We verzoeken de Tweede Kamer het besluit te nemen om een burgerberaad te laten organiseren door een hiervoor gekwalificeerde organisatie over de volgende onderdelen:
· Wat is in het belang van de vluchtelingen en in het belang van de Nederlandse samenleving de beste manier om vluchtelingen op een humane manier op te vangen?
· Wat is er nodig om mensen zo snel mogelijk uitsluitsel te geven over hun asielaanvraag?
· Wat kan Nederland doen om de grondoorzaken van vluchtelingenstromen aan te pakken, waardoor minder mensen genoodzaakt zijn om hun land te verlaten?
Toelichting
Het huidige ‘beleid’ voor asiel en migratie leidt tot chaos. De frustratie bij provinciale en lokale overheden, bij uitvoerende instanties en bij burgers loopt hoog op. Voorgestelde maatregelen maken het probleem groter en drijven mensen verder uit elkaar. Terwijl verbinding nodig is problemen op te lossen, groeit de polarisatie. De regering is niet in staat om of boekt geen vooruitgang op het gebied van asiel en migratie. In tegendeel, met de dag loopt het verder uit de hand.
Uitgangspunt is en blijft dat mensen te allen tijde het recht hebben om asiel aan te vragen. Iedereen die asiel aanvraagt heeft recht op een zorgvuldige behandeling van de aanvraag. Mensen die vluchten voor oorlog en geweld hebben recht op bescherming.
Waarom is het belangrijk?
Nu de regering in gebreke blijft, zijn de burgers aan zet. Burgers zijn moe van de gecreëerde polarisatie. Juist verbinding is nodig om tot een breed gedragen oplossing te komen. Tijd voor een burgerberaad. Door een burgerberaad komen mensen met elkaar in gesprek, ontstaat er begrip en respect voor elkaars situatie, waardoor je tot een breed gedragen beleid kunt komen.
Een burgerberaad heeft alleen kans van slagen als het goed is georganiseerd. Het Landelijk Netwerk Burgerberaad heeft randvoorwaarden hiervoor geformuleerd.
Vluchtelingenpad
Om hier aandacht voor te vragen lopen we van 21 september t/m 30 september van Ter Apel naar Den Haag, waar we de petitie aan commissie Asiel en Migratie van de Tweede Kamer aanbieden.
Vluchtelingenpad
Om hier aandacht voor te vragen lopen we van 21 september t/m 30 september van Ter Apel naar Den Haag, waar we de petitie aan commissie Asiel en Migratie van de Tweede Kamer aanbieden.
Onderweg voeren we toevallige en geplande gesprekken met betrokken burgers, professionals en ieder die bereid is ervaringen en opvattingen te delen.
Loop je mee?
Belangstellenden worden uitgenodigd een of meerdere etappes mee te lopen. De route en andere praktische zaken zijn binnenkort te vinden op: https://vluchtelingenpad.nl
Belangstellenden worden uitgenodigd een of meerdere etappes mee te lopen. De route en andere praktische zaken zijn binnenkort te vinden op: https://vluchtelingenpad.nl
De initiatiefnemers zijn te bereiken op [email protected]